We wrocławskim parku im. Edyty Stein kolejne dwie niezwykłe osoby posadziły drzewka dębu oraz akacji. Już od 7 lat dolnośląscy społecznicy są w ten symboliczny, ale bardzo wymowny sposób nagradzani w ramach konkursu organizowanego przez Dolnośląską Federację Organizacji Pozarządowych „Akcja Akacja, Akcja Dąb”. Tegoroczni laureaci uzupełniają coraz dłuższą listę szczególnie „aktywnych” nazwisk z naszego województwa, (a nawet jeszcze dalej jak pokazuje m.in. ostatnie rozstrzygniecie konkursu). Luise Traeger oraz Stanisław Miazga, tegoroczni laureaci konkursu przede wszystkim znaleźli uznanie wśród lokalnej społeczności. To od lat stanowi jedno z najważniejszych kryteriów dla komisji konkursowej dokonującej wyboru „Najaktywniejszych”.
Luise Traeger z Goerlitz jest jedną z tych osób, które dbają o naszą zbiorową pamięć i pomagają zachować wspomnienia również o bolesnych kartach historii młodszym pokoleniom. Od kilku lat związana ze stowarzyszeniem Meetingpoint Music Messiaen, podejmuje działania na rzecz zachowania pamięci o jeńcach wojennych Stalagu VII A (po wojnie teren obozu znalazł się po polskiej stronie). W ramach działalności stowarzyszenia m.in. corocznie organizowany jest koncert upamiętniający wykonanie na terenie Stalagu prapremiery „Kwartetu na Koniec Czasu” Oliviera Messiaena. Laureatka jest inicjatorką międzynarodowego workcampu dla młodzieży, w ramach którego porządkują teren obozu oraz przylegającego do niego cmentarza radzieckich jeńców wojennych. Stanisław Miazga pochodzi i działa w jednym z niewielkich dolnośląskich miast – Dzierżoniowie. Jest przedsiębiorcą budowlanym, jednocześnie od lat głęboko zaangażowanym w działalność społeczną swojego powiatu. Jego działalność jest bardzo wysoka ceniona przez lokalną społeczność. - Cieszy nas niesłabnąca popularność konkursu. Po raz kolejny udowodniliśmy, że wśród osób zamieszkujących nasze województwo są też tacy, którzy bezinteresownie zmieniają nasz świat na lepszy. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy poznać i nagrodzić takie osoby drzewkiem Akacji i Dębu. W ten sposób już od siedmiu lat budujemy we Wrocławiu alejkę wybitnych Dolnoślązaków, doceniając ich wysiłek i wkład w budowę społeczeństwa obywatelskiego. Chcielibyśmy już dziś zaprosić na kolejną edycję konkursu w 2013 roku – mówi Jakub Walburg koordynator konkursu. O tytuł Niezwykłej Dolnoślązaczki i Niezwykłego Dolnoślązaka walczyło w tym roku przeszło 50 osób. Oprócz wymienionych laureatów komisja konkursowa zdecydowała się również przyznać wyróżnienia. Wśród Pań wyróżniono: Elżbietę Maćkowską, Marzenę Czarnecką, Joannę Strychacz, Renatę Jasińską, Martę Chmielewską, natomiast wśród Panów wyróżniono: Jana Sykałę, Leszka Kopcia, Bogdana Grygorowicza, Józefa Pawłowskiego, Józefa Pleśniaka, Bogusława Gałkę. (red/Dominika Chylińska)
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej